Про Т.Г.Шевченка на уроці математики. Раціональні числа. Додавання і віднімання раціональних чисел

Мета: закріпити вміння та навички розв'я­зування вправ з теми «Раціональні числа. Дода­вання та віднімання раціональних чисел»; роз­вивати логічне мислення та творчі здібності учнів; виховувати в них почуття патріотизму та потребу вивчати історію рідного народу. (слайд №1)
                            ХІД УРОКУ
Над класною дошкою портрет Т. Г. Шевченка, прикрашений вишитим рушником.
Звучить мелодія відомої пісні на слова Т.Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий».

I. Організаційний момент.
Учитель. Тема сьогоднішнього уроку «Про Т.Г. Шевченка на уроці математики». Особ­ливість уроку полягає в тому, що результати всіх математичних завдань певною мірою міститимуть відомості про життя та творчість великого українського поета Тараса Григорови­ча Шевченка.

II.  Повторення та закріплення знань учнів.
Запитання до учнів
1.Що таке координатна пряма?
2.Які числа називаються протилежними? Наведіть приклади.
3.Які числа називаються цілими? Раціо­нальними?
4.  Що таке модуль числа? Чому дорівнює модуль додатного числа?    Від'ємного числа? Нуля?
5.Як додати два від'ємні числа?
6.Як додати два числа з різними знаками?
7.  Сформулюйте правило віднімання раціональних чисел.  (слайд №2)

ІІІ. Розв'язування задач.
Учитель. Для початку дізнаємось , про кого з українських поетів йтиметься на уроці. Для цього необхідно роз’язати вправи, дотримуючись запропонованого порядку. Розв’язавши вправу, знайдіть за таблицею свою відповідь та запишіть відповідну букву Клас поділено на чотири групи, кожна група робить по два приклади. І група – 1 і 7, ІІ група 2 і 6, ІІІ група – 3 і 5, ІVгрупа – 4 і 8.
1) -11 + 40 = 29 (Ш)                         5) -24 +31 =7 (е)
2) -10 +17 = 7 (е)                             6) 39 – 21 =18 (н)
3) -10 +13 = 3 (в)                                         7) 45  - 30 =15 (к)
4) -20 + 48 = 28(ч)                            8) -17 +36 =19 (о) (слайд №3, 4)
((слайд № 5) повна тема уроку)
Учитель. Задачі і вправи розв'язуємо за рівнями навчальних досягнень.
Задача. Скільки років було Т.Г. Шевченку, коли вийшла його збірка поезій «Кобзар», яка поклала початок новому періоду в історії укра­їнської літератури?
Середній рівень
Це число у 2 рази більше від модуля числа -13.
Достатній та високий рівні
Це число в 1,3 рази більше від модуля числа -20
Відповідь. 26 років. (слайд №6)

Учитель. Перед Вами речення з пропусками.
Тарас Шевченко із 47 років життя ... років був на засланні, ... роки  -  кріпаком і лише ... років — на волі. (слайд 7)

Вам потрібно заповнити пропуски числа­ми, які ви знайдете, коли розв'яжете наступні вправи.
Середній рівень
1.Виконайте дії: 5 + (-9) - (-4) + 10.
(10)
2.Знайдіть значення виразу:
а + Ь  -  с, якщо а = -18, Ь= 10, с = -32.
(24)
3.Розв'яжіть рівняння - 8 + х = 5.
(13)
Достатній та високий рівні
1. Виконайте дії:
6,25  - 8+(-1,75) +2,5 – 10 – (-21).
                                                                                                                            (10)
2. Знайдіть значення виразу, спочатку спро­стивши його:
а + b - (b- с) + d, якщо а = -7,8, b = -11,6, с = 25,3, d= 6,5.
(24)
3. Розв'яжіть рівняння
4,8-(5,8+х) = -14.
(13)

Учитель. Скільки букв у назві відомого твору Т. Шев­ченка? Назвіть цей твір. (слайд №8)
Середній рівень
У скільки разів модуль виразу 5 - 8 більший від модуля виразу 12 + (-11)?
(У 3 рази)
Достатній та високий рівні
У скільки разів модуль виразу -5,5+23,5
більший від модуля виразу 2,7- 8,7?
(У 3 рази)
Учитель. Що це за твір? І хто його прочи­тає?

Учень читає вірш «Сон». (слайд №9)

На панщині пшеницю жала,
Втомилася; не спочивать
Пішла в снопи, пошкандибала
Івана сина годувать.
Воно сповитеє кричало
У холодочку за снопом.
Розповила, нагодувала
Попестила; і ніби сном,
Над сином сидя, задрімала.
І сниться їй той син Іван
І уродливий, і багатий
Не одинокий, і жонатий
На вольній, бачиться, бо й сам
Уже не панський, а на волі;
Та на своїм веселім полі
Свою – таки пшеницю жнуть,
А діточки обід несуть.
І усміхнулася небога,
Проснулася – нема нічого…
На сина глянула, взяла
Його тихенько сповила
Та, щоб дожать до ланового,
Ще копу дожинать пішла.

Алфавіт:

1      2    3      4     5      6     7       8    9        10   11    12    13
Аа   Бб   Вв   Гг   Гг   Дд   Ее    Єє    Жж   Зз    Ии    Іі     Її

14   15   16   17    18    19    20   21    22    23   24
Йй  Кк   Лл   Мм  Нн    Оо   Пп   Рр    Сс    Тт    Уу

25      26   27    28   29      30      31   32      33
Фф     Хх   Цц   Чч   Шш   Щщ    Ьь   Юю    Яя


Учитель. Зараз ми проведемо гру «Хто швидше?». Накресліть табличку, що складаєть­ся з двох рядків і семи стовпців. (слайд №10)
Вам пропонується сім завдань з математики. Відповідь до кожного з них ви записуєте у верхній рядок таблички, а в нижньому рядку за­писуєте букву, яка в українському алфавіті має номер, записаний у верхньому рядку. Розв'язав­ши правильно запропоновані завдання і знай­шовши правильно букви, ви прочитаєте назву ще одного відомого вірша Т.Г. Шевченка.
Завдання
1.Температура зранку становила -4° С , а в обід +6° С . На скільки градусів вона підвищи­лася?
(На 10)
2.Розв'яжіть рівняння
  
        -1,3 +у = -0,3.
 (1)

3.Знайдіть число, яке в 4 рази більше, ніж -5
(20)
4.У книжці 76 сторінок. Хлопчик прочитав 0,75 книжки. Скільки сторінок йому залиши­лося прочитати?
(19)
5.Знайти значення виразу:
       |-7,2| - |-4,2|.
 (3)
6.Запишіть число, протилежне до -12.
                                                                                                                                        (12)
7. Знайдіть 1/3 від -69
 (23)
Відповідь. Заповіт.

Учениця читає вірш «Заповіт». (слайд №11)

Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.
Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу... отойді я
І лани і гори —
Все покину, і полину
До самого Бога
Молитися... а до того
Я не знаю Бога.
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте.
І мене в сем’ї великій,
В сем’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.

 Учитель. Знайти значення виразу:
7,9-(2,9+2,1)/-2+2,1

Одержана відповідь - 29. Це число виражає вік поета, у якому він черговий раз прибув до Києва, де  знайомився з містом та його околицями та робить зарисовки цих місць у своєму альбомі (1843 р). (слайд №12)

Самостійна робота (слайд №13)

 5,8 : 0,2 + 37,4 х 0,2 + 10,52

З чим у біографії поета пов’язано це число?

(Учні повинні відповісти, що це кількість років, які прожив великий поет – 47років).

Давайте дізнаємось, коли зупинилося серце видатного поета.
 Обчисліть: а) 52 х-2:-5
                     б)  1+2 +3 +4 +5 - 5 – 4 – 2 - 1
                     в)-42 х -21+59 х 24 – 458
(Помер Шевченко 10 березня 1861 року у Петербурзі  - на чужині, де і був похований).

ІV. Підсумок.
Точні науки теж можуть бути ліричними. Ось послухайте цікавий вірш, який називається «Математика». (слайд №14, 15)

              Математика
Ти визнана давно главою всіх наук –
Потрібна нам ти завжди, скрізь і всюди.
Без математики ми нині, як без рук.
З тобою з казки дійсність творять люди.
Освоївши тебе, рвемося у політ,
Створили вже розумні ми машини.
Штурмуємо космічний світ
І різних фактів взнаєм причини.
З тобою підкоряємо природу.
Твої досягнення ми віддамо
На благо українського народу!

















Немає коментарів:

Дописати коментар